The Kop: Hyllningarna

Bild till nyheten The Kop: Hyllningarna




Vad tycker spelare och managers om fenomenet the Kop? Här följer en rad hyllningar.

Steven Gerrard har vid flera tillfällen berättat om hur the Kop inspirerat laget till seger:

"När man sparkar bollen mot the Kop kan man känna hur de hjälper en och hjälper laget. Det är fantastiskt. Det är orsaken till varför vi spelar matcher – att taket ska lyfta i slutet av matchen."

Fernando Torres hyllar ofta the Kop och gör även många av sina mål framför just den här sektionen:

"Jag bara älskar the Kop. Den här läktaren, så hög, är imponerande. Jag fylls av stolthet över att de på så kort tid har tillägnat mig en sång och sjunger den vid nästan varje match. Det är viktigt för en fotbollsspelare att fansen anser att man tillhör dem."

Pepe Reina fick en fråga av fansen om hur det är att stå i målet framför the Kop:

"Det är ett otroligt privilegium. Jag känner mig mycket trygg när jag försvarar det målet. Det är som om det besökande laget anfaller i uppförsbacke."

Glen Johnson har representerat sex olika lag hittills under sin ganska korta karriär men han hyser ingen tvekan om vilka supportrar som är de bästa att spela för:

"Fansen är fantastiska. Folk brukar prata om hur bra Portsmouthfansen är, och det är de, men Liverpoolfansen spelar i en egen liga. När man går ut (på Anfield) och hör fansen sjunga You’ll Never Walk Alone, så hjälper det. Varje spelare känner stolthet över sin tröja."

Vår egen manager Rafael Benitez hyllar ofta de mest kända supportrarna i fotbollsvärlden:


"De är otroliga och det är en fantastisk känsla att veta att de alltid står bakom oss. Jag har sagt förut att de är vår tolfte man och det är definitivt så. Jag kommer ihåg första gången jag hörde dem sjunga mitt namn och det gav mig en mycket speciell känsla. Spelarna vet att fansen alltid kommer att finnas där för dem och det är fantastiskt för deras självförtroende. Det kan vara svårt att åka till olika länder men våra fans kommer alltid med oss, var vi än spelar."

Sammy Lee räknar ofta med att the Kop visar vad de går för och hjälper Anfield att förvandlas till ett fort:

"Som alltid gör våra fans det som de är bäst på och vi förringar inte det faktum att de är vår tolfte man. Alla spelare ser fram emot att spela framför den här publiken. Det kan vara en mycket skrämmande plats och vi hoppas inte att det kommer att vara vår tolfte man, vi vet att det kommer att bli så. Vi förlitar oss på det eftersom det är fantastiskt att ha hemmastöd. Det är alltid härligt att komma tillbaka till Anfield och höra det där vrålet."

I januari i år besegrade Liverpool Tottenham med 2-0. Tottenhams manager Harry Redknapp hyllade den glödheta röda stämning som skapades av den högljudda publiken och ansåg att det inspirerade Liverpool till segern:

"The Kop är den mest häpnandsväckande synen i fotboll. Man står där ute och hör publiken sjunga, det lyfter spelarna. Jag har sagt förut att man aldrig får en lätt match här. Deras spelare påverkades av publiken och de vann rättvist."

Inför matchen mot Bolton i januari i år hyllade Boltons manager Owen Coyle Liverpools supportrar och var väl medveten om att vrålet från the Kop skulle göra det än svårare för hans lag:

"Att åka till Anfield är en tuff affär för vem som helst och de får ett lyft av sin otroliga krets av supporters. Det sätt på vilket de står bakom sitt lag genom vått och torrt måste man bara beundra och applådera."

När Frank Rijkaard var manager för Barcelona menade han att även ett besökande lag kunde gynnas av den enastående stämningen på the Kop:

"Det är en dröm för varje spelare eller sportsman att spela inför den atmosfär som finns på Anfield. Jag tror att publiken kommer att ge extra motivation till Liverpool. Liverpool har en underbar public men som besökare är det fantastiskt att uppleva det, så jag tror att det också kommer att motivera oss."

Andrej Arsjavin riskerade att bli föremål för Gunners vrede då han betecknade Liverpoolfansen som de bästa i världen:

Våra fans behöver lära från de engelska fotbollssupportrarna, och då särskilt av Liverpoolfansen.

När han fick veta att Yuri Zhirkov blev överväldigad av Manchester Uniteds fans efter CSKA Moskvas resa till Old Trafford tillade Arsjavin:


"Det är bara för att han inte spelat mot Liverpool än."

Spelare som inte längre spelar för Liverpool kan trots det välkomnas av the Kop som aldrig glömmer en tidigare favorit. När Robbie Fowler skulle återvända till Liverpool som Cardiffspelare erkände han att Anfield alltid kommer att vara hans andliga hem:


"Jag förväntar mig ett bra mottagande från Liverpoolsupportrarna, de har alltid varit fantastiska mot mig och jag ser ingen anledning till att det skulle ha ändrats. Det är som att komma hem när jag kommer dit. Om jag skulle göra mål så skulle det vara suveränt, det handlar helt om fotboll och Liverpoolfansen älskar sin fotboll så de vet alla hur situationen är."

Ian Rush är ytterligare en spelare som upplevt hur det är att komma tillbaka till Anfield som spelare för ett annat lag:


"Jag kommer ihåg hur det var att komma tillbaka till Anfield i recettmatchen för Alan Hansen 1988 när jag spelade för Juventus. Det sätt som fansen behandlade mig på var fantastiskt. Jag gjorde ett hattrick och the Kop skanderade att jag skulle värvas och den tillgivenhet de visade mig den kvällen var en av huvudorsakerna till att det slutade med att jag skrev på för Liverpool igen kort efter det. Till och med när jag kom tillbaka med Leeds United fick jag ett underbart mottagande."

Kevin Keegan har berättat om sin största fasa:

"Det enda jag är rädd för är att missa ett öppet mål framför the Kop. Jag skulle dö om det hände. När de börjar sjunga You’ll Never Walk Alone börjar mina ögon att tåras. Det har funnits tillfällen då jag faktiskt har gråtit medan jag har spelat."

Phil Thompson minns:

"När jag var 11 år gammal skaffade min mamma oss gratisbiljetter på den främsta raden av Kemlyn Road stand för matchen mot Inter Milan. Jag hade hört talas om allt som fanns att veta om the Kop eftersom min mamma hade uppfostrat oss alla till goda Liverpudlians. Min kärleksaffär med the Kop började antagligen den kvällen. Jag tittade mer på the Kop än på matchen! Det är inget man riktigt vill erkänna, men the Kop påverkade fler domare än jag vill påminnas om när det gällde straffsituationer."

I morgondagens avsnitt om The Kop tar vi en närmare titt på banners, flaggor och mosaic.


Maria Claesson









Utlagd av:


1 kommentarer

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer