Rykte: Elliott kan säljas vid "rätt" bud

Bild till nyheten Rykte: Elliott kan säljas vid "rätt" bud
Trots att den regelbundna speltiden uteblivit för Harvey Elliott denna säsong har han varit tydlig med att han vill stanna och kämpa i den röda tröjan. Liverpool sägs dock inte vara helt främmande för tanken på en försäljning.

Harvey Elliott fick en frustrerande start på tiden under Arne Slots ledning då han bröt foten under det första landslagsuppehållet. Efter en tids rehabilitering har han kämpat med att övertyga tränaren – och hittills har det inte blivit mer än 587 minuters speltid.

Det är en betydande skillnad mot förra säsongen då han spelade totalt 2776 minuter. Situationen har resulterat i rykten om en flytt. I januari nämndes både Brighton och Borussia Dortmund som potentiella destinationer, men Elliott själv var tydlig:

– Liverpool är min klubb, Liverpool är mitt lag. Jag vill kämpa för min plats, kämpa för en plats i laget, sa han då.

Den inställningen har troligen inte förändrats under de senaste veckorna och 21-åringen har nog siktet inställt på – utöver att såklart avsluta säsongen starkt – att verkligen ta chansen att imponera på Slot under försäsongen för att visa att han är värd fler chanser.

Från klubbens håll verkar inte en försäljning uteslutas. Sky Sports-journalisten Melissa Reddy skriver att "rätt bud skulle accepteras i sommar."

Kontexten för kommentaren är dock som en del av en text om Liverpools tankar kring Trent Alexander-Arnolds förmodade övergång till Real Madrid. "Klubben vet att det vore hycklande att, exempelvis, vara irriterad på att Alexander-Arnold går till Madrid när rätt bud på Harvey Elliott skulle accepteras i sommar."

Det verkar alltså inte som att Reddy vill förmedla att Liverpool aktivt kommer att försöka sälja Elliott i sommar, men man bör inte helt utesluta en försäljning om någon klubb gör ett försök att locka till sig engelsmannen.


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer