Fulham – Liverpool 3-2: Förlust i London efter mardrömsminuter

Bild till nyheten Fulham – Liverpool 3-2: Förlust i London efter mardrömsminuter
Alexis Mac Allister gav Liverpool ledningen på Craven Cottage, men därefter föll de ihop och släppte in tre mål inom loppet av en kvart. De lyckades sedan inte hitta någon väg tillbaka och tvingades därmed se sig besegrade i ligaspelet för andra gången denna säsong.

SUMMERING:

Det bjöds på en ganska lugn start på matchen på ett soldränkt Craven Cottage där lagen kände på varandra utan att särskilt mycket hände. I den femte minuten höll Fulham dock på att bjudas på ett ledningsmål när Ibrahima Konaté såg ut att fastna mellan två tankar och därför gav bort bollen till Andreas Pereira i eget straffområde, men Caoimhin Kelleher lyckades reagera tillräckligt snabbt för att avstyra faran.

Fulham hittade därefter lite momentum och tryckte med Liverpool mot straffområdet. Arne Slots manskap hade lite problem med att spela sig ur den vitklädda pressen när de väl fick tag på bollen.

När Liverpool inte riktigt fick fart på spelet såg Alexis Mac Allister till att ta saker i egna händer. Han fick tag i bollen en bit in på offensiv planhalva, drev framåt mot straffområdet och dundrade in matchens första mål på ett magnifikt vis. The Reds i ledning efter en knapp kvarts spel!

Hemmalaget behövde inte särskilt lång tid på sig för att hitta fram till en kvittering. I den 22:a minuten svingade dem in ett inlägg från höger som seglade precis över Konaté, vilket ställde Curtis Jones så att bollen studsade på låret fram till Ryan Sessegnon som var påpasslig och stänkte in 1-1. Det skulle visa sig vara starten på en mardrömskvart för The Reds...

Liverpool uppträdde slarvigt vid flera tillfällen och i den 32:a minuten skulle Robertson slå in en passning centralt rakt till Alex Iwobi som drog till med ett skott som blockerades, men han fick tillbaka bollen och testade igen – denna gång styrdes skottet av Robertson på ett sådant sätt att det helt ställde Kelleher och 2-1 var ett faktum.

Misstagen fortsatte att komma från gästernas sida. Några minuter efter 2-1-målet gjorde Virgil van Dijk bort sig på en höjdboll, vilket gjorde att Rodrigo Muniz kunde komma loss vid den första stolpen och sätta dit 3-1 mellan benen på Kelleher. Fulham hade alltså gjort tre mål inom loppet av 15 minuters spel – Liverpool uppträdde mycket förvirrat.

Det var smått overkligt hur mycket de rödklädda spelarna slarvade i passningsspelet. Ingenting stämde och därmed behövde Fulham knappast slita för att försvara sig samtidigt som de bjöds på fina lägen framåt. 

Arne Slot hade nog ett och annat att säga till sitt lag när det blev dags för halvtidsvila. 3-1 var ställningen och gästerna hade, utöver "Maccas" kanonskott, inte uppvisat särskilt många positiva tendenser i spelet. Det var helt klart en av de absolut svagaste halvlekarna laget presterat sedan Slot kom till Liverpool.

Trots den usla halvleken valde Slot att skicka ut samma lag till starten av den andra halvleken.

Liverpool såg ut att kunna få en drömstart efter paus när Salah vann bollen högt och slog ett instick till Jota som kom fri, men portugisen lyckades inte överlista Leno i hemmalagets mål.

I den 55:e minuten agerade Slot från bänken: Gakpo och Szoboszlai fick lämna plats för Luis Diaz och Harvey Elliott.

Liverpool lyckades etablera sig lite bättre på offensiv planhalva efter pausvilan, men utöver Jotas chans fanns det inte mycket att hänga i granen vad gäller det röda chansskapandet under den första kvarten av andra halvlek.

I den 64:e minuten kom superläget för Salah. Nyligen inbytte Diaz svingade in ett inlägg mot den bortre stolpen där egyptiern var helt fri och kunde gå på avslut från nära håll – Leno kunde dock pusta ut då skottet gick en bra bit över målet.

Två minuter senare gjorde Slot två byten: Jota och Konaté ersattes av Darwin Nunez och Conor Bradley.

Bradley skulle snabbt göra avtryck i matchen genom att assistera till en reducering av Diaz. Högerbacken fick bollen i en central position, tog sig framåt effektivt och hittade fram till colombianen som kunde avsluta lågt i hörnet. 3-2.

Liverpool fick upp hoppet efter reduceringen och var mycket nära en kvittering med drygt tio minuter kvar att spela. Ett lågt inspel av Robertson nådde hela vägen över till Elliott som vek in från höger och skruvade bollen mot det bortre krysset och endast ribban räddade Fulham.

I den 82:a minuten fick Federico Chiesa komma in från bänken. Robertson klev av.

Liverpool lyckades skapa lite tryck under tilläggstiden där både Chiesa och Elliott testade Leno i Fulham-målet, men avsluten var vid båda tillfällena allt för tama för att tvinga fram en kvittering. 

Slots manskap kom inte närmare än så i kvitteringsjakten och åkte därmed på andra förlusten i ligaspelet denna säsong och den första på bortaplan. Ledningen i tabelltoppen är därmed 11 poäng med sju omgångar kvar att spela.

MATCHFAKTA:

Premier League

Fulham – Liverpool 3-2 (3-1)

Målen: 0-1: (14) Mac Allister, 1-1: (22) Sessegnon, 2-1: (32) Iwobi, 3-1: (37) Muniz, 3-2: (72) Diaz (Bradley)

Domare: Chris Kavanagh

Skott: 12-14

Skott på mål: 6-6

Bollinnehav: 37%-63%

Passningar: 331-551

Passningsprecision: 77%-84%

Fouls: 10-9

Gula kort: 3-0

Offsides: 2-3

Hörnor: 4-4

SKRIBENTENS SPELARBETYG:

Kelleher 1,5, Jones 2, Konaté 1,5 (ut 66), Van Dijk 1,5, Robertson 1,5, (ut 82), Szoboszlai 2 (ut 55), Gravenberch 2, Mac Allister 2,5, Salah 1,5, Jota 1,5 (ut 66), Gakpo 1,5 (ut 55), Elliott 2 (in 55), Diaz 3 (in 55), Nunez 1,5 (in 66), Bradley 3 (in 66), Chiesa – (in 82)


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer