Gästar Liverpool två dagar innan serieepilogen

Bild till nyheten Gästar Liverpool två dagar innan serieepilogen
Mycket talar för att Jürgen Klopp sitter på läktaren i sista hemmamatchen mot Crystal Palace den 25 maj.

James Pearce i The Athletic skriver att Klopp är inbjuden som talare vid en välgörenhetsmiddag för LFC Foundation fredagen den 23 maj, vilket blir hans första officiella återkomst i staden sedan han tog farväl i maj förra året.

"Klopp har även blivit inbjuden till säsongens sista match mot Crystal Palace på Anfield två dagar senare, då Arne Slots lag kan tilldelas Premier League-trofén. Det är dock inte bekräftat om Klopp kommer att delta i den matchen", skriver Pearce.


57-åringen, som vid årskiftet tillträdde rollen som global fotbollschef för Red Bull-koncernen, har medvetet hållit en låg profil för att Arne Slot ska få arbetsro, även om det sägs att han är i ständig kontakt med några av spelarna och även har samtalat med Slot under säsongens gång.

Tysken har också uttalat sig om att han tänker delta vid firandet om det blir ligaguld, men inte på bussparaden.

– Ja, planen är (att vara i Liverpool), men inte på bussen. Det är tanken, för att vara ärlig, men vi får se. Jag tror att jag kommer att vara där den sista matchen. Jag vill inte åka dit tidigare eftersom jag inte ville jinxa det. Så jag åker dit när det är klart sa han under ett evenemang i Sydafrika nyligen.


Bussparaden kommer inte att bekräftas av klubben förrän titeln är säkrad, men enligt James Pearce tyder allt på att den kommer att äga rum måndagen den 26 maj om det går i lås.


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer