2025-04-12
Liverpool har varit väldigt återhållsamma under de senaste transferfönstren, men i sommar väntas det hända saker på ett antal positioner.
Ett potentiellt problem som är löst är högerytterpositionen med tanke på Mohamed Salahs kontraktsförlängning. Utöver att laget behåller en av världens absolut bästa spelare i ytterligare två år hoppas Arne Slot att det kan hjälpa att locka rätt spelare till klubben.
– Det är ett bra statement, det antar jag och tror. Det visar att vi är väldigt ambitiösa, vi vill behålla en väldigt bra spelare som Mo Salah i den här klubben. Vi har jobbat hårt och med det menar jag ägarna, Michael Edwards och Richard Hughes, för att uppnå det, säger Slot till Liverpool Echo.
– Och det är en väldigt bra start på den här sommaren, det är uppenbart.
– Vi har fullt förtroende för honom att han ska leverera två till år som de sju eller åtta åren innan, av anledningarna jag har pratat om.
– Men också för att vi kommer att göra det här laget väldigt starkt nästa säsong. Då är det alltid härligt att ha någon som kan sätta dit bollen.
– Om man vill värva nya spelare eller förlänga med spelare här så är det alltid positivt att en av våra stjärnspelare under de senaste sju eller åtta åren har fattat beslutet att förlänga sitt kontrakt.
– Det visar hur ambitiös klubben är: inte bara Mo, men ägarna. Vi är väldigt måna om att fortsätta att prestera som den här klubben har presterat under så många år.
Liverpool väntas ge ytterligare ett liknande styrkebesked inom kort då Virgil van Dijk sägs vara överens med klubben om en förlängning och en officiell bekräftelse ska inte vara särskilt långt bort.
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner