Damlaget: Uttåg ur FA-cupen efter sent avgörande

Bild till nyheten Damlaget: Uttåg ur FA-cupen efter sent avgörande
Liverpools damer nådde inte hela vägen till Wembley. Det blev förlust i semifinalen av FA-cupen mot Chelsea till följd av ett mål på övertid.

Efter att ha slagit ut Arsenal i FA-cupkvarten lottades Liverpool mot Chelsea på bortaplan när det skulle göras upp om en finalplats på Wembley. Inför matchen hölls en tyst minut till minne av Hillsborough-offren. 

Liverpool, ledda av interimtränaren Amber Whiteley, fick en fin start på semifinalen då de tog ledningen efter 21 minuters spel. Ett strålande anfall resulterade i att Olivia Smith kunde spräcka målnollan och ge sitt lag ledningen.

Precis innan halvtidsvilan skulle Chelsea hitta tillbaka in i matchen genom en kvittering av Erin Cuthbert. Liverpool, som hade haft ett par chanser att utöka ledningen, fick därmed nöja sig med 1-1 i paus.

Den andra halvleken såg länge ut att sluta mållös. Dessvärre för gästernas del skulle Chelsea återigen slå till mot slutet av halvleken. I den 94:e minuten satte Aggie Beever-Jones 2-1 på nick och såg till att Chelsea säkrade Wembley-biljetten.

Liverpool: Laws, Fisk, Bonner, Evans, Hinds, Höbinger, Kerr, Nagano, Smith (Matthews 88'), Kiernan (Haug 61'), Kapocs (Enderby 96')


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer