Jota: Det finns ingen magi – bara hårt jobb!

Bild till nyheten Jota: Det finns ingen magi – bara hårt jobb!

Diogo Jota snackar om lagets utveckling under Arne Slot och varför mental styrka blir avgörande i  slutstriden om PL-titeln.

Arne Slots lag visade återigen karaktär i söndags och utökade försprånget till 13 poäng i tabelltoppen när bara sex matcher återstår att spela.

En dålig andra halvlek mot West Ham på Anfield gjorde visserligen att Reds släppte till en sen kvittering efter ett oturligt självmål av Andy Robertson i den 86:e minuten.

Men spelarna och supportrarna mobiliserade direkt och tre minuter senare kom segermålet, då Virgil van Dijk knoppade in Alexis Mac Allisters hörnspark till 2-1 inför ett vilt jublande the Kop.


Laget behöver nu bara sex poäng för att kröna klubbens 20:e ligatitel. Eller om Arsenal förlorar borta mot Ipswich på söndag, samtidigt som Liverpool besegrar Leicester senare samma kväll.

Det mentala spelar större roll

– Det är uppenbart att vi har kommit till ett skede av säsongen där det är mycket viktigare att ta tre poäng än att spela bra, säger Diogo Jota till officiella sajten.

– Jag tycker att vi har spelat bra under större delen av säsongen, men ja, det handlar mer om mental styrka nu, eftersom alla har spelat många matcher eller haft problem som jag själv – några skador – och behövt tid att komma tillbaka.

– Det har varit en tuff säsong för alla, både mentalt och fysiskt, men jag tror att den mentala delen spelar allt större roll nu.

– Vi har nu en hel vecka innan varje match och jag tror att vi kommer att vara fräscha och göra vårt bästa, då varje match är som en final för oss nu. 

På söndag väntar en tripp till King Power Stadium i Leicester, där ligan med lite flax kan komma att avgöras. Det vore ett magiskt ögonblick, inte minst för tränaren Arne Slot som kan vinna titeln redan under sin debutsäsong.

Berömmer Arne Slot

Jota delar gärna med sig av några insikter om nederländarens snart nio månader på posten.

– Det finns ingen magi, det handlar om hårt arbete!  

– Från första stund... stort beröm till tränaren för att han fick oss att tro på hans idé. Resultaten kom direkt, vilket gav alla i klubben mycket självförtroende. Jag tror inte bara vi, utan även han själv.

– Jag är ganska säker på att om du frågar honom, har han också lärt sig mycket den här säsongen. Men om du kan nå målet och vinna den första stora pokalen, tänk dig hur ljus framtiden kommer att bli!?

– Så det är en fantastisk start som överträffat alla förväntningar, men som jag sa – tills jobbet är gjort spelar dessa uttalanden egentligen inte så stor roll. 

Nedan: "Inside Anfield" efter 2-1-segern mot West Ham i söndags.


📌

Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner 

  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
  • Annons
Stöd våra sponsorer