2025-04-23
Argentinaren har kommenterat spekulativa rapporter från spansk media om intresset från Real Madrid.
Alexis Mac Allister har blivit en nyckelspelare sedan han hämtades in från Brighton sommaren 2023 för "reapriset" £35M och har praktiskt taget alltid varit tillgänglig för Arne Slot denna säsong.
Han har bara missat en av 33 ligamatcher på grund av avstängning.
Och medan han erkänner att han är medveten om ryktena, hävdar Mac Allister att han är etablerad och nöjd med tillvaron på Anfield.
– Jag läser ryktena och nyheterna når mig, säger Mac Allister till TyC Sports. Men det viktiga är nuet; oavsett hur mycket klubben älskar mig, om jag spelar dåligt den här helgen, kommer de att tappa intresset.
– Jag trivs väldigt bra i Liverpool och jag har inget behov (av att lämna). Jag har stor respekt för klubben och jag tycker inte det är nödvändigt att prata om andra klubbar.
– Jag bor lite utanför (staden), så det finns supportrar som hälsar på mig med respekt, men inne i stan är de mer passionerade. Institutionen är som en familj. Allt kan sammanfattas i en mening: You'll Never Walk Alone.
– Ögonblicken med hymnen är väldigt starkt. En av de vackraste. Matchen börjar inte förrän den slutar att spelas.
Mac Allister, som står noterad för 13 mål på 92 matcher och har kontrakt i tre år till, är given i uppställningen när Tottenham gästar Anfield på söndag. En dag då Liverpool kan säkra klubbens 20:e ligatitel.
Men Reds kan bli mästare i kavaj redan ikväll om Arsenal, på andra plats, förlorar hemma mot Crystal Palace.
Bli medlem/abonnera på LFC.se
- 299 kr/år (25 kr/månad eller 0,82 öre/dag)
- 99 kr/år för familjemedlem
Läs om våra medlemsförmåner